Portal pomocy zwierzętom

Bezpieczny Zwierzak!

Porady i usługi dla zwierząt na terenie Krakowa i nie tylko...

Jak przygotować czworonoga na wspólny, wakacyjny wyjazd?

Poświęć kilka minut i zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem. Jesteśmy pewni, że dostarczy on przydatną wiedze w pigułce, która z pewnością rozjaśni wiele wątpliwości i podpowie jak w prosty sposób rozwiązać problem ze swoim czworonogiem.

Nadszedł czas na wymarzony urlop. Wakacje, czas na chwile relaksu. Dla opiekunów czworonożnych przyjaciół zaczyna się dylemat… zabierać czy zostawiać. W naszym kąciku porad “Bezpiecznego Zwierzaka” poruszaliśmy już temat co zrobić, gdy zdecydujemy się zostawiać psa pod opieką petsittera lub w hotelu dla zwierząt. W poniższym odcinku poradnika zajmiemy się wspólnymi wakacjami wraz z czworonogiem.

Dużo opiekunów zwierząt decyduje się na zabranie naszych milusińskich na urlop. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Więź (relacja) jaką budujemy z naszymi podopiecznymi często nie pozwala nam nawet na chwilę rozłąki. Pozostawiając psa w hotelu zamiast cieszyć się urlopem i wolnym czasem zamartwiamy się o naszego pupila, a on z tęsknoty często przestaje jeść. Taka sytuacja może spowodować poważne problemy dla czworonoga oraz osób zajmujących się nim podczas nieobecności opiekunów.

Wyruszając na wakacyjną przygodę warto sprawdzić czy hotel lub pensjonat, do którego mamy zamiar się udać wyrazi zgodę na pobyt ze zwierzęciem, często właściciele hoteli i pensjonatów pobierają dodatkową opłatę za „cztery łapy”. Często informacje takie można znaleźć na stronach internetowych hoteli i pensjonatów. W dzisiejszych czasach bardzo dużo ośrodków wręcz zachęca do przyjazdu wraz z psem lub kotem proponując w swojej ofercie masę atrakcji dla czworonogów. Jeśli wszystko już mamy sprawdzone i dopięte na ostatni guzik to pora „spakować walizkę” podopiecznemu. W walizce powinny znaleźć się rzeczy niezbędne, oraz takie, które umilą mu wyjazd, chodzi przecież o to by nasz czterołap czuł się jak najbardziej komfortowo.

 

Zatem co spakować do psiej walizki?

W pierwszej kolejności zajmijmy się rzeczami, które będą niezbędne do funkcjonowania naszego zwierzaka podczas wakacyjnego wyjazdu – a są to:

    • książeczka zdrowia wraz z aktualnymi szczepieniami, odrobaczeniem i badaniami.
    • kaganiec – nawet jeśli nasz czworonożny przyjaciel nie jest agresywny, w niektórych miejscach kaganiec może okazać się obowiązkowy.
    • obroże lub szelki wraz z przyczepioną do nich adresówką z numerem telefonu.
    • miski – zabierzmy jego ulubione, te z których korzysta cały czas, by odczuwał jak największy komfort.
    • legowisko – jeśli zwierzak posiada swoje ulubione miejsce do spania warto je zabrać, to nie tylko posłanie, ale również przestrzeń, w której może się wyciszyć.
    • smycz – nawet jeśli nasz pupil nauczony jest wychodzenia bez niej, możemy trafić na sytuacje w których będziemy musieli go przypiąć.
    • karma – jeśli nasz podopieczny spożywa specjalną dietę lub karmę, która nie jest łatwo dostępna warto zabrać jej większy zapas.
    • przybory do pielęgnacji – okres wakacyjny to miejsce pełne zabawy, zazwyczaj jest to piach, woda, czasem błoto. Warto zatem zabrać kilka przydatnych akcesoriów, np. szczotkę do wyczesywania sierści, szampon itd., (szczególnie gdy nasz zwierzak posiada bujne owłosienie).
    • zabawki – jeśli posiadamy ulubione przedmioty tj. gryzaki, miśki, frisbee, warto je zabrać z uwagi na to, że nasz pies poczuję się bardzo komfortowo, gdy będą otaczać go znajome rzeczy.
    • kapok – jeśli wybieramy się nad wodę nie zapomnimy o bardzo przydatnej rzeczy jaką jest kapok. Mimo, że zwierzaki z natury dobrze pływają w sytuacji stresowej łatwo o nieszczęście.
    • bidon z wodą – podstawą wyjazdu na wakacje jest zwiedzanie i spacerowanie, pamiętajmy o częstym nawadnianiu naszego podopiecznego i unikaniu długich spacerów podczas wysokich temperatur.
    • apteczka – podczas urlopu mogą się przecież zdarzyć nieprzewidywalne sytuacje np. skaleczenie rozbitym szkłem, skręcenie łapy itp. Warto zatem wyposażyć apteczkę w zestaw opatrunkowy np. preparat do dezynfekcji, gaziki, bandaże, oraz lekarstwa, które być może pupil przyjmuje na co dzień. Bardzo dobrym dodatkiem w apteczce będzie narzędzie do wyciągania kleszczy.

Jeżeli wybieramy się w wakacyjną podróż z naszym podopiecznym samochodem warto pamiętać o:

    • macie zabezpieczającej – nie tylko zabezpieczy waszą tapicerkę, skórę przed zniszczeniami i zanieczyszczeniami ale także wyznaczy bezpieczną przestrzeń dla waszego czworonoga.
    • transporterze – bywa bardzo przydatny, gdy chcemy zapewnić maksimum bezpieczeństwa zwierzakowi podczas podróży (firmy zajmujące się profesjonalnym przewozem zwierząt domowych mają wymóg transportu zwierząt w transporterach).
    • pasach bezpieczeństwa – jeśli nie posiadamy transportera lub brak na niego miejsca, możemy zakupić specjalne pasy, które przyczepiamy do szelek i wpinamy do uchwytów w pasach bezpieczeństwa dla ludzi.

Dmuchając na zimne, warto też zapisać sobie wcześniej kontakty do najbliższych lekarzy i gabinetów weterynaryjnych w okolicy, w której będziemy przebywać. W razie konieczności będzie można szybko zareagować i wiedzieć gdzie udać się z potrzebującym pomocy weterynaryjnej zwierzakiem.

Nie masz z kim zostawić zwierzaka w domu? Skorzystaj z usług Petsittera!

Oferujemy profesjonalne usługi polegające na domowej opiece nad psem lub kotem.
Jeśli planujesz wyjechać na kilka dni i musisz zostawić swojego pupila w domu skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas i zapytaj jak możemy Ci pomóc 600 17 50 50