Portal pomocy zwierzętom

Bezpieczny Zwierzak!

Porady i usługi dla zwierząt na terenie Krakowa i nie tylko...

Jak postępować z czworonogiem w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?

Poświęć kilka minut i zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem. Jesteśmy pewni, że dostarczy on przydatną wiedze w pigułce, która z pewnością rozjaśni wiele wątpliwości i podpowie jak w prosty sposób rozwiązać problem ze swoim czworonogiem.

Słoneczne, wręcz upalne dni zdarzają się ostatnio coraz częściej. Dla naszych czworonożnych podopiecznych wysokie temperatury otoczenia mogą być niekiedy tragiczne w skutkach, wręcz mogą stanowić zagrożenie ich życia lub zdrowia. W tym poradniku postaramy się zwrócić uwagę na udar cieplny, podpowiemy jak rozpoznać udar cieplny, podpowiemy jak udzielić pomocy przy udarze oraz wyjaśnimy jak zapobiegać udarowi cieplnemu.

Nasze czworonogi regulują ciepłotę organizmu dysząc, parująca z pyska ślina oraz wydzieliny błon śluzowych i dróg oddechowych pomagają zwierzęciu w odprowadzeniu nadmiaru ciepła. Musimy jednak pamiętać, że w procesie chłodzenia zwierzak zużywa sporą ilość wody i energii doprowadzając tym samym do o wiele większego zapotrzebowania na płyny. Pies potrafi dodatkowo schłodzić swój organizm za pomocą reakcji fizjologicznych np. przez rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspieszenia krążenia krwi – w tym procesie znacząco obciążony zostaje układ krążeniowo – oddechowy.

Normalna temperatura u psa małej rasy mieści się w granicach od 38,5 do 39 stopni Celsjusza, rasy średniej od 38 do 39 stopni, temperatura ras dużych i olbrzymich wacha się w przedziale od 37,5 do 38,5 stopni. Prawidłowa temperatura psa jest także różna w zależności od wieku czworonoga. Dorosłe psy powinny mieć temperaturę od 38 do 38,5 stopnia.

Jeżeli temperatura ciała psa osiągnie 41 stopni może to już zagrażać jego życiu. Przy tak wysokiej temperaturze następuje przegrzanie organizmu, a organy wewnętrzne powoli przestają pracować, co w konsekwencji prowadzi do zapaści i śmierci zwierzaka.

Pamiętajmy, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego jako odpowiedzialni opiekunowie czworonoga, aby nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia powinniśmy dostosować długość spacerów do temperatury otoczenia. O tym jak prawidłowo wyprowadzać zwierzaka na spacer w czasie upałów przeczytacie w naszym poradniku.

Jeśli już dojdzie do przegrzania i udaru cieplnego…

Do najczęstszych objawów przegrzania termicznego należą: silny niepokój, panika, bardzo intensywne ziajanie, zwiększenie wydzielania śliny. Kolejnymi oznakami przegrzania są silnie zaczerwienione wnętrza małżowin usznych, jasnoczerwony lub wiśniowy kolor błon śluzowych. Powyższe objawy powinny nas bardzo zaniepokoić i zmusić do natychmiastowego obniżenia temperatury ciała naszego czworonoga, w przeciwnym razie psu grozi przegrzanie i w konsekwencji udar cieplny.

Oznakami udaru cieplnego jest np. szybki i płytki oddech, przyspieszona akcja serca (zwiększone tętno), osłabienie organizmu, dezorientacja, oszołomienie oraz zaburzenia równowagi, a nawet drgawki, dreszcze i nieskoordynowane ruchy. Zwierzak staje się coraz bardziej apatyczny, przestaje prawidłowo reagować. Czasem mogą pojawić się wymioty i krwawa biegunka.

Jeśli odpowiednio nie zareagujemy, jeśli nie schłodzimy temperatury ciała czworonoga może dojść do zapaści krążeniowej. Zwierzak wejdzie w fazę szoku –  język, dziąsła i błony śluzowe przybiorą sino szary kolor, wystąpią drgawki i skurcze, a potem utrata przytomności zakończona śmiercią psa.

Jak zatem udzielić pomocy psu jeśli rozpoznamy u niego udar cieplny?

Pamiętajmy, że udar cieplny zawsze jest skutkiem przegrzania organizmu. W pierwszej kolejności powinniśmy schłodzić czworonoga i ustabilizować jego krążenie – jak tego dokonać?

W pierwszej kolejności należy przenieść psa w chłodne, zacienione i spokojne miejsce. Następnie musimy ostrożnie postarać się schłodzić psa. Możemy to zrobić za pomocą bieżącej, zimnej wody. Woda nie może być lodowata ponieważ schładzanie bardzo zimną wodą może doprowadzić do skurczu naczyń krwionośnych.

Sam proces schładzania rozpoczynamy od łap, następnie stopniowo schładzamy brzuch, tułów, klatkę piersiową, szyję i kark. Poza zastosowaniem bieżącej wody możemy dodatkowo zastosować namoczone w zimnej wodzie ręczniki. Należy jednak pamiętać, że namoczone w wodzie ręczniki bardzo szybko rozgrzeją się i przestaną spełniać funkcję chłodzenia.

Możemy przyjąć, że prawidłowa temperatura ciała psa wacha się w przedziale od 38 do 39 stopni Celsjusza i do takiej temperatury powinniśmy schłodzić naszego czworonoga. Nie obniżajmy za bardzo ciepłoty jego ciała, aby nie wywołać hipotermii.

Jeżeli pies jest świadomy należy spróbować podać mu niewielką ilość chłodnej wody do picia, najlepiej jeśli mógłby samodzielnie pić. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest pojechanie z psem do najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Jeżeli posiadamy własny środek transportu (samochód) postarajmy się obniżyć temperaturę w środku np. poprzez włączenie klimatyzacji. W trakcie podróży cały czas należy schładzać psa mokrymi ręcznikami i podawać chłodną wodę do picia.

Przy podejrzeniu udaru cieplnego zawsze skorzystaj z pomocy lekarza weterynarii, nawet jeśli wydaje się, że stan zwierzaka został ustabilizowany. Lekarz weterynarii wie co robić w takich sytuacjach, jest w stanie podać odpowiednie leki, kroplówki lub nawet zastosować terapię tlenową.

Nie masz z kim zostawić zwierzaka w domu? Skorzystaj z usług Petsittera!

Oferujemy profesjonalne usługi polegające na domowej opiece nad psem lub kotem.
Jeśli planujesz wyjechać na kilka dni i musisz zostawić swojego pupila w domu skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas i zapytaj jak możemy Ci pomóc 600 17 50 50