Portal pomocy zwierzętom

Bezpieczny Zwierzak!

Porady i usługi dla zwierząt na terenie Krakowa i nie tylko...

Jak postępować z czworonogiem podczas wysokich temperatur otoczenia?

Poświęć kilka minut i zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem. Jesteśmy pewni, że dostarczy on przydatną wiedze w pigułce, która z pewnością rozjaśni wiele wątpliwości i podpowie jak w prosty sposób rozwiązać problem ze swoim czworonogiem.

Wytrzymałość termiczna zwierząt najczęściej towarzyszącym w życiu człowieka jest różna. Dla kotów zależy ona od wielu czynników takich jak masa ciała, wiek, aktywność, choroby układu krążenia (jego wydolność), można przyjąć, że dla jednych kotów niebezpieczną temperaturą otoczenia będzie +25 stopni, dla innych dopiero +40 stopni Celsjusza.

Z psami sytuacja wygląda trochę inaczej. Psy są o wiele bardziej wrażliwe na ciepło niż koty, już przy ok. +20 stopniach psy ograniczają swoją aktywność. Psy dużo trudniej niż koty znoszą wysokie temperatury otoczenia. Należy pamiętać, że psy nie pocą się, a więc nie mają możliwości schłodzenia swojego organizmu poprzez pocenie. Skóra psów ma bardzo mało gruczołów potowych, znajdują się one wyłącznie na opuszkach łap oraz na nosie.

W naszym poradniku skupimy się głównie na psach, ponieważ są to, jak wszyscy wiemy zwierzęta wychodzące przynajmniej kilka razy dziennie na spacery. Oczywiście koty – te wolnożyjące także spędzają czas poza domem, jednak nie często wychodzą one z człowiekiem na smyczy (co czasem się zdarza). W Polsce wiele kotów nie wychodzi ze swoich mieszkań, nie ma więc potrzeby martwić się o zagrożenia wynikające z wysokiej temperatury otoczenia – co nie znaczy, że nie powinniśmy zadbać o  odpowiednią temperaturę w mieszkaniu – co przyniesie ulgę także nam samym.

Aby się schłodzić pies przebywający poza domem będzie szukał zacienionego, chłodnego miejsca, kałuży lub innego zbiornika wodnego, może także wykopać w ziemi dołek, aby położyć się w nim schładzając brzuch. W domu (mieszkaniu) pies będzie szukał zimnych lub chłodnych pomieszczeń, zimnych powierzchni, na których będzie mógł się położyć. W obu przypadkach, czy to poza domem czy w domu pamiętajmy o stałym uzupełnianiu wody w misce.

Opiekunowie psów mogą bez trudu zorientować się kiedy psu jest gorąco, zwiększa się wtedy częstotliwość oddechu, pies zaczyna ziajać, dyszeć. Jak zatem pomóc psu przeżyć wysokie temperatury w komforcie i jakie zagrożenie może powodować bardzo wysoka temperatura otoczenia?

Na niekorzystne działanie wysokiej temperaturę otoczenia narażone są wszystkie psy, w szczególności te mające ciemną lub czarną sierść, psy z nadwagą, starsze i szczenięta oraz chore np. na choroby układu krążenia lub niewydolność oddechową. Wysoką temperaturę źle znoszą także psy krótkoczaszkowe takie jak pekińczyki, buldożki francuskie i angielskie, mopsy oraz te mające gęste futro.

Pamiętajmy, że wysokie temperatury otoczenia mogą wywołać udar cieplny u naszego podopiecznego, dlatego nigdy nie zostawiajmy psa w zamkniętym samochodzie, nawet jeśli pozostawimy uchylone okna temperatura w środku pojazdu może okazać się śmiertelnie wysoka.

W dni upalne unikajmy także długich, męczących spacerów, unikajmy miejsc bardzo nasłonecznionych. Starajmy się wychodzić na spacer z psem wcześnie rano, późnym popołudniem i w nocy. Zadbajmy o to, aby spacerować z psem po trawniku, najlepiej w cieniu – nagrzane słońcem chodniki i asfaltowe alejki w upalne dni są bardzo gorące, a ciepło od nich promieniujące jest dużo większe niż na trawie. Jeżeli planujemy dłuższy spacer powinniśmy koniecznie zabrać ze sobą wodę do picia oraz zaplanować odpoczynek (przerwę) w czasie spaceru. W upalne dni zdecydowanie odradzamy zakładanie psu kagańca ponieważ utrudnia on swobodne oddychanie i ziajanie.

Jeżeli zaobserwujemy u psa objawy przegrzania cieplnego czyli np. szybkie, intensywne ziajanie, zmęczenie, niepokój lub zwiększone wydzielanie śliny powinniśmy jak najszybciej postarać się schłodzić naszego podopiecznego możemy to zrobić za pomocą bieżącej wody. Schładzanie rozpoczynamy od przeniesienia lub zaprowadzenia psa do cienia i stopniowego polewania wodą łap następnie brzucha, tułowia, klatki piersiowej kończąc na szyi i karku.

Po powrocie ze spaceru do domu (mieszkania) upewnijmy się, że nasz podopieczny ma wystarczający zapas wody do picia. Jeśli temperatura otoczenia wewnątrz mieszkania jest wysoka, zostawiając psa w domu pamiętajmy o włączeniu wentylatora i uchyleniu okien – takie działanie wymusi cyrkulację powietrza.

Jeżeli pozostawiamy psa poza domem np. w ogrodzie upewnijmy się, że ma on zapas wody w misce i swobodny do niej dostęp. Zapewnijmy mu trwale zacienione miejsce, aby w razie potrzeby mógł schłodzić się podczas upałów.

Mamy nadzieję, że opisane powyżej porady pozwolą Wam odpowiednio zadbać o swoich podopiecznych w czasie dużych upałów. Powyżej opisane czynności powinny zabezpieczyć psa przed udarem cieplnym. Więcej o udarach cieplnych u zwierząt dowiecie się z naszego kolejnego artykułu.

Nie masz z kim zostawić zwierzaka w domu? Skorzystaj z usług Petsittera!

Oferujemy profesjonalne usługi polegające na domowej opiece nad psem lub kotem.
Jeśli planujesz wyjechać na kilka dni i musisz zostawić swojego pupila w domu skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas i zapytaj jak możemy Ci pomóc 600 17 50 50