Portal pomocy zwierzętom

Bezpieczny Zwierzak!

Porady i usługi dla zwierząt na terenie Krakowa i nie tylko...

Wszystko o znakowaniu zwierząt!

W praktyce czynność elektronicznego oznakowania jest bardzo prosta, trwa zaledwie kilka sekund, a co najważniejsze, jest praktycznie bezbolesna dla czworonoga. Transponder wszczepia się pod skórę zwierzaka za pomocą aplikatora do złudzenia przypominającego swoim wyglądem strzykawkę.

Wszczepiony pod skórę zwierzęcia transponder, popularnie nazywany czipem, posiada zakodowany, jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny 15-cyfrowy numer, który można odczytać za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. czytnika.

Urządzenia takie dostępne są praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym w Polsce. Odczytanie unikatowego 15-cyfrowego numeru trwa dosłownie kilka sekund i polega na zbliżeniu czytnika do zwierzęcia. Na wyświetlaczu pojawia się niezmienny, zakodowany w transponderze 15-cyfrowy numer.

Właśnie za pomocą takiego numeru można ustalić kto jest opiekunem zwierzaka. Jednak, żeby można było ustalić wszystkie dane personalne właściciela, on sam musi wcześniej dokonać rejestracji swojego pupila w bazie danych oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt.

Prosimy nie mylić systemu elektronicznego oznakowania (czipowania) zwierząt z systemem GPS. Za pomocą wszczepionego czipu nie damy rady ustalić miejsca w którym przebywa zwierzak. Wszczepiony pod skórę transponder (czip) generuje jedynie 15-to cyfrowy numer, możliwy do odczytania za pomocą czytnika.

Gdyby zdarzyło się, że zwierzak ucieknie, zagubi się, lub zostanie skradziony, a jego właściciele zarejestrowali go wcześniej w jednej z ogólnopolskich baz oznakowanych elektronicznie (zaczipowanych) zwierząt każda osoba która dysponuje czytnikiem np. Bezpieczny Zwierzak po odczytaniu 15-to cyfrowego numeru i wprowadzeniu go do specjalnej wyszukiwarki odnajdzie dane personalne właściciela, a następnie zawiadomi o tym gdzie przebywa uciekinier.

Odczytamy numer czipa!

Jeżeli znaleźli Państwo czworonoga i chcielibyście aby „Bezpieczny Zwierzak” odczytał unikatowy numer transpondera (czipa) zadzwońcie do nas! Przyjedziemy na miejsce, sprawdzimy czy zwierzak został oznakowany elektronicznie (zaczipowany), jeśli tak odczytamy numer mikroczipa i przeszukamy bazy danych zaczipowanych zwierząt. Jeżeli opiekun zarejestrował wcześniej swoje dane dotrzemy do niego i poinformujemy o znalezieniu uciekiniera.

Poszukiwania rozpoczynamy wchodząc na stronę Centralnej Europejskiej Wyszukiwarki Europetnet z siedzibą w Brukseli. Europetnet współpracuje z 22 europejskimi bazami danych zaczipowanych zwierząt. Oznacza to, że wpisując numer transpondera do specjalnej wyszukiwarki znajdującej na stronie Europetnet system przeszuka automatycznie 22 bazy danych w całej Europie. W ten sposób w wyjątkowo prosty, szybki i łatwy sposób prawdopodobnie odnajdziemy bazę danych w której zarejestrowany jest zwierzak, a to umożliwi nam dotarcie do danych kontaktowych opiekuna.

Wyszukiwarka Europetnet z siedzibą w Brukseli pozwala przeszukać 22 europejskie bazy danych zaczipowanych zwierząt w krajach takich jak Austria, Federacja Rosyjska, Szwajcaria, Dania, Belgia, Irlandia, Estonia, Litwa, Holandia, Wielka Brytania, Polska, Hiszpania, Francja, Szwecja, Niemcy.

W Polsce umowę z Europetnet umowę podpisała Międzynarodowa Baza Danych Safe-Animal oraz Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Pozostałe bazy danych nie nawiązały współpracy z Europetnet, co oznacza, że system centralnej wyszukiwarki w Brukseli nie będzie w stanie wskazać właściciela czworonoga. 

Zadzwoń do nas i zapytaj jak możemy Ci pomóc 600 17 50 50